Як показує статистика, найскладніша частина ЗНО — Письмо. Як набрати максимальну кількість балів за письмову частину, саме про це наша методична стаття.
Письмове завдання оцінюється в 14 балів. Формат листа — написати лист другу, здавалось нескладне завдання, але є декілька нюансів.
Для прикладу розглянемо письмове завдання цьогорічної сесії ЗНО.
You’ve got a letter from your English pen-friend in which he/she writes that he/she has not been to the theatre for a long time but would like to go and watch a theatrical performance.
Write a letter to your pen-friend in which you tell him/her
- when and where you visited the theatre last
what kind of performance you watched and what impressions and emotions you got and
give some pieces of advice on what kind of performance to choose to enjoy a visit to the theatre.
Обсяг роботи — не менш як 150 слів. Зверніть увагу, в завданні вказано не зазначати імена, дати, адресу або іншу особисту інформацію.
Письмові роботи оцінюються за чотирма критеріями:
1. Змістове наповнення
2. Логіка викладення та зв’язність тексту, а також відповідність письмового завдання заданому формату
3. Використання лексики
4. Використання граматики
Почнемо з першого критерію — змістове наповнення. В завданні вказано написати листа другу та розповісти про останній похід до театру, вказавши: коли та де ви відвідували театр в останній раз, яку виставу ви дивились та які емоції та враження залишились після перегляду, а також дайте пораду щодо вибору вистави. Для отримання балу за змістове наповнення, потрібно розкрити всі три вищезазначені пункти.
Другий критерій — структура твору, а саме зв’язність та логічність викладення, стиль, формат, кількість абзаців. За кожен критерій можна отримати від 0-2 балів. Якщо кандидат розпочинає лист без звернення, зачину, заключної частини та прощання, неправильно вживає слова-зв’язки, не дотримується кількості абзаців, кількість балів знижується до 0.
Використання лексики — цей критерій оцінює правильність використання лексики, написання слів, відповідність значення слів контексту, в якому вони вживаються. Для того, щоб написати листа другу про відвідування вистави, потрібно вживати слова, пов’язані з театром та театральними виставами, наприклад: row, stage, perform on the stage, applause, audience, backstage, the curtain, orchestra pit, etc. Для опису вражень та емоцій використовуйте словосполучення – прикметники з прислівниками, наприклад truly amazing, perfectly entertaining, highly recommended, hugely criticized, completely disappointing, extremely successful, unbelievably ridiculous, utterly boring, etc. Збагатити лексичний запас можна в новому революційному виданні від MM Publications ZNO Leader. За цей критерій можна отримати 2 бали, якщо не припускатися лексичних помилок, які впливають на розуміння тексту.
Використання граматики — цей критерій оцінює правильність вживання граматичних засобів. За цей критерій можна отримати 2 бали, за умови що робота не містить помилок або є помилки (максимум вісім), що не заважають розумінню написаного, крім грубих помилок на:
- уживання числа й особи в дієслівних часо-видових формах;
- порушення порядку слів у реченні;
- уживання інфінітива;
- уживання числа іменників.
Зверніть увагу, якщо серед восьми помилок є помилка, що відповідає одному з перерахованих вище мовних явищ, оцінка за цей критерій – 1 бал.
В заключній частині листа потрібно дати пораду другу щодо відвідування театральних вистав, тому сталі вирази будуть вам у пригоді, наприклад: It is a masterpiece of its kind. It’s a great performance for theater-goers. All in all, it’s well worth seeing!
Для якісної підготовки до ЗНО, провідні методисти видавництва розробили підручник ZNO Leader, який подає інформацію для найкращої структуризації й закріплення набутих знань для успішної здачі ЗНО та може бути використаним як самостійне джерело або у комплексі з будь-яким навчально-методичним курсом з англійської мови.
З повагою,
Методист видавництва MM Publications Ukraine
Анна Гезь